Techniki koloryzacji. Które są najpopularniejsze w 2023 roku?

Sztuka fryzjerska to nie tylko umiejętny dobór koloru, ale też zastosowanie modnej techniki koloryzacji zgodnie z najnowszymi trendami fryzjerskimi.

Czasy jednolitej koloryzacji włosów dawno już minęły. Obecnie popularne jest łączenie ze sobą różnych kolorów, stosując technikę koloryzacji, która będzie najlepsza do danego typu włosów, a także efektu, który chcemy uzyskać. Na jaką koloryzację decydujemy się obecnie najczęściej?

Włosy bronde

Bronde to technika koloryzacji, która polega na połączeniu blondu i delikatnego brązu, które wzajemnie się przenikają i sprawiają, że włosy wyglądają jak muśnięte słońcem. Bronde to tzw. dwa kolory w jednym, naturalna baza i delikatne pasemka w kolorze przeciwnym do naturalnego. Bronde to połączenie kilku zbliżonych do siebie odcieni, które jednocześnie nie kontrastują z naturalnym kolorem włosów. Na górze włosy powinny pozostać w naturalnym odcieniu, a pasemka powinny się wyróżniać na włosach, ale jednocześnie być w tej samej tonacji. Technika bronde polega na tym, że farbę nakłada się jedynie na kilka wydzielonych pasm, a nie na całe włosy. Pasma można jedynie delikatnie przyciemnić, albo stworzyć efekt podobny do balejażu. Bronde wykonuje się zazwyczaj na długich włosach, gdyż wtedy efekt będzie najlepiej widoczny. Dobrze wykonany efekt bronde powinien być jak najbardziej naturalny. Włosy powinny wyglądać na bardziej świeże, lekkie, błyszczące i o większej objętości. Bronde to bardzo uniwersalna technika koloryzacji, która pasuje paniom o każdym typie urody i dobrze sprawdzi się zarówno w przypadku włosów kręconych jak i prostych. Zaletą bronde jest też to, że odrost jest na takich włosach niemal niewidoczny.

Shadow roots

Shadow roots to obecnie jedna z najpopularniejszych metod koloryzacji. Podstawowe zadanie shadow roots to sprawienie, że naturalne odrosty włosów płynnie połączą się z resztą włosów, dzięki czemu uda się stworzyć naturalnie wyglądające przejścia między nasadą włosów, a końcówkami. Ciemniejszy kolor blisko nasady włosów pozwoli stworzyć efekt cienia, a kontrast między górą a dołem włosów będzie się prezentował elegancko, a jednocześnie bardzo naturalnie. Shadow roots nie wymaga nakładania farby na całej długości włosów, dzięki temu metoda ta jest bardziej bezpieczna i nie niszczy włosów tak jak tradycyjne farbowanie. Dodatkowo shadow roots sprawia, że kolor włosów będzie mniej wymagający. Choć najpopularniejsze jest tradycyjne shadow roots, to ta technika koloryzacji pozwala też na inne możliwości kombinacji kolorów tworząc np. większy kontrast, aby włosy były bardziej wyraziste. W shadow roots można też mieszać kolory.

Ombre i sombre

Ombre to popularny trend fryzjerski już od kilku sezonów. Ombre oznacza ciemniejszy odrost oraz jaśniejsze – nawet o kilka tonów końcówki włosów. Najczęściej łączy się ze sobą jasne i ciemne odcienie blondu, a także np. rudości i brązy. Ombre to też świetny sposób na miodowy blond, który sprawia, że kolor ten zostanie pięknie podkreślony. Technika ombre pozwala na stworzenie modnej i bardzo oryginalnej stylizacji, dlatego jest bardzo popularna np. wśród celebrytek. Dobrze wykonane ombre to odpowiednio widoczny kontrast, ale jednocześnie końcówki włosów nie powinny nieestetycznie się odcinać, a góra sprawiać wrażenia dużego odrostu. Włosy powinny być rozjaśniane stopniowo, tworząc efekt naturalnych przejść między pasmami. Obecnie popularna jest też delikatniejsza wersja ombre czyli sombre gdzie różnica pomiędzy nasadą włosów, a końcówkami jest znacznie bardziej subtelna, a efekt bardziej zbliżony do naturalnego.